Nasza historia w Nocy Bibliotek
2023
Informacje o bibliotece

Jesteśmy biblioteką, mieszczącą się w szkole podstawowej w centrum Bolesławca. Posiadamy wypożyczalnię oraz pomieszczenie na czytelnię. Księgozbiór liczy ponad 20 tys. woluminów. W dużej części są to lektury szkolne, literatura piękna, książki popularnonaukowe oraz podręczniki. Księgozbiór w miarę możliwości powiększany jest o nowości wydawnicze. Biblioteka podejmuje wiele działań służących upowszechnianiu czytelnictwa wśród uczniów m.in.: działania w ramach Cała Polska czyta Dzieciom, Noc Bibliotek, Narodowe Czytanie, pasowanie na czytelnika, Dzień głośnego czytania, Dzień postaci z Bajek, Czytelnicza Lista Przebojów, Skrzynka życzeń czytelniczych i wiele innych. Współpracujemy z wieloma instytucjami i bibliotekami, a także ze społecznością lokalną.
Nasza biblioteka jest w trakcie reorganizacji, chcemy aby uczniowie mieli swój udział w jej unowocześnieniu, odnowie i funkcjonowaniu.
Moc Naszej Bibliotek tkwi w atmosferze. Jest to ciepłe miejsce, gdzie można przyjść, się zrelaksować przy książce i nie martwić o hałas.

Godziny wydarzenia

10.10.2024 r. godz. od 16:00 do 20:00

Plan wydarzeń

„Moc bibliotek” (Noc Bibliotek – Noc czytania – Moc czytania – Moc Bibliotek)!

Jaka supermoc kryje się w naszej bibliotece?

Jest przyjaznym miejscem, gdzie każdy może się jakoś odnaleźć. Nasza biblioteka to miejsce, w którym można oczywiście odpocząć, spędzić miło czas, ale też sporo poznać i doświadczyć.

Podczas akcji Noc Bibliotek 2024, która w naszej szkole odbędzie się w czwartek 10.10.2024 r. od godz. 16.00 do 20.00 , chcemy wspólnie z uczniami wspólnie poczytać, pograć w gry, pracować plastycznie, promując przy tym czytelnictwo, ale też wykorzystać ten czas na zebranie informacji o potrzebach biblioteki. O tym jak uczniowie widzą współczesną szkolną bibliotekę, czego brakuje i jak zwiększyć, i ulepszyć jej moc.

Plan wydarzeń:
Przed wydarzeniem rozwieszenie plakatów w szkole, przedstawienie informacji o akcji.
1. Godz. 16.00 zebranie się uczestników w bibliotece. Powitanie i przedstawienie planu działań, przybliżenie uczestnikom akcji "Noc Bibliotek".
2. Rozmowy nt. preferencji czytelniczych uczestników. Tworzenie "Czytelniczej listy przebojów" wg informacji zebranych wcześniej wśród uczniów szkoły.
3. Rozmowy i określenie mocnych stron biblioteki, czytania i książek. Tworzenie "Drzewa mocy czytelniczej" - wspólna praca plastyczna - umieszczanie papierowych liści na drzewie z "mocami".
4. Co można zmienić aby Nasza Biblioteka miała SUPERMOC? Tworzenie mapy myśli.
5. Gry i zabawy czytelnicze (m.in. kalambury).
6. „Podziel się książkami” zachęcenie czytelników do przynoszenia do bibliotek przeczytanych nowości wydawniczych, klasyki i lektur oraz innych poszukiwanych książek.
7. Pożegnanie.

Chętnie przyjmiemy do księgozbioru

Książki o tematyce przygodowej, fantastycznej, komiksy (albumowe), mangi (odpowiednie do wieku dzieci i młodzieży).

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Bolesławiec

  • Kod pocztowy

    59-700

  • Adres

    ul. Juliusza Słowackiego 2

  • Strona

    https://sp2.boleslawiec.pl/

Relacja

10 października 2024 r. wzięliśmy udział, jak co roku, w ogólnopolskiej akcji ,,Noc Bibliotek”. Tym razem było to już X jubileuszowe wydanie tej imprezy. Hasło tegorocznej akcji to „Moc bibliotek” (Noc Bibliotek – Noc czytania – Moc czytania – Moc Bibliotek)! Na spotkanie w godzinach 16.00-20.00 przyszli zapaleni czytelnicy z klas IV-VII. Niektórzy wzięli też udział w towarzyszącej akcji ,,Podziel się książkami” i przynieśli do biblioteki na stałe swoje, przeczytane już książki.
Usiedliśmy w kręgu i po przywitaniu, omówieniu celów i zadań spotkania, przeszliśmy do tego , po co się zebraliśmy. Po kolei uczestnicy akcji przedstawili przyniesione przez siebie ulubione książki. Na ich podstawie stworzyliśmy ,,Books-listę” najciekawszych, naszym zdaniem, propozycji czytelniczych . Będzie co czytać.
Następnie, podzieleni na grupy, uczniowie, wzięli udział w podchodach, zwiedzając wg map wszystkie kąty szkoły i znajdując ukryte niespodzianki. Potem czekało na nich moc zadań związanych z czytaniem, składaniem haseł, poszukiwaniem, malowaniem plakatów i jeszcze wiele innych. W końcu wszyscy trafili do Sali komputerowej , gdzie wyszukiwali najciekawsze aforyzmy o czytaniu i bibliotece. Zapisane na kolorowych liściach ozdobiły biblioteczne drzewo przemyśleń. Wspólnie stwierdziliśmy, że słowa i książki "dają moc".
Otrzymaliśmy też dostęp do filmu towarzyszącego tegorocznej akcji – „Operacja Człowiek w czerni”, Norwegia 2018, reż. Grethe Bøe-Waal. Mocą Naszej biblioteki jest wspaniała atmosfera, więc
te kilka godzin wspólnej zabawy przeleciało, jak zwykle, bardzo szybko. Już myślimy o kolejnym spotkaniu.

Akcję przeprowadziły panie: Sylwia Bociek, opiekun biblioteki naszej szkoły oraz Monika Grzyb.