Godziny wydarzenia
godz. 17.00-18.00
Zbiory:
22 tysiące woluminów
Działalność kulturalno edukacyjna:
zajęcia komputerowe dla seniorów, spotkania autorskie
godz. 17.00-18.00
godz. 17.00
Spotkanie autorskie z Haliną Grochowską
Zapraszamy na spotkanie z Haliną Grochowską, nagradzaną autorką powieści „Pokłon”, „Poklask”, „Poprawiny”, „Październikowa pralnia” i „Marcowy strych”.
Podczas spotkania pisarka porozmawia z czytelnikami na temat codzienności epoki PRL-u, w której osadzona jest treść książek.
„Pokłon” podejmuje temat losów repatriantów na Ziemiach Odzyskanych w pierwszej dekadzie po wojnie, a „Poklask” przedstawia ich dalsze koleje życia.
Głównym wątkiem „Poprawin” – powieści nagrodzonej Lubuskim Wawrzynem Literackim 2018 – jest niełatwe budowanie związku Zuzanny (dziewczyny z biura przemysłowego kombinatu) i Józka (chłopaka z PGR-u).
„Październikową pralnię” nagrodzono w kategorii prozy w 6. Konkursie o Tematyce Zielonogórskiej oraz w „Almanachu literatury i fotografii – Zielona Góra w literaturze i w prozie”.
We wrześniu 2024 r. ukazała się najnowsza powieść Haliny Grochowskiej pt. „Marcowy strych”.
Halina Grochowska o sobie: „Jestem szczęśliwą babcią, mamą i żoną. Moje rodzinne miasto to Zielona Góra, ale wiele lat spędziłam w Gliwicach, Sosnowcu i w Jaśle. Emeryturę wypracowałam w zawodzie inżyniera elektryka – absolwenta Politechniki Śląskiej. Od kilku lat mieszkam w małej wiosce pod Siedlcami. Właśnie tutaj znalazłam odpowiednie warunki do pisania.
Późne rozpoczynanie jakiejkolwiek twórczości – malowania, rzeźbienia, komponowania – kojarzę sobie z wydawaniem plonu przez brukselkę. Pierwsze owoce ta kapusta warzywna wydaje dość późno, bo w listopadzie, kiedy dla innych warzyw jest już po sezonie. Do dalszego pisania mobilizują mnie przede wszystkim reakcje i komentarze czytelników”.
Warszawa
03-214
Krasnobrodzka 11
https://www.multibiblioteka.waw.pl/
11 października Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 60 gościła Halinę Grochowską – autorkę pięciu powieści: „Pokłon”, „Poklask”, „Poprawiny”, „Październikowa pralnia” i „Marcowy strych”.
Podczas spotkania pisarka przybliżyła zebranym życie codzienne epoki PRL-u, w której toczą się fabuły powieści. Opowiedziała o tym, jak zaczęła swoją przygodę z pisaniem. Mówiła o symbolice okładek, a także o swoich wspomnieniach z lat dzieciństwa i młodości. Pani Halina chętnie odpowiadała na pytania publiczności. Oczarowała wszystkich swoją autentycznością i pasją do pisania.
Dla czytelników, którzy nie doświadczyli tamtych czasów, powieści są ciekawą lekcją historii, dla innych zaś są jak pamiętnik przywołujący wspomnienia z dzieciństwa. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do sięgnięcia po książki Haliny Grochowskiej, m.in. po „Poprawiny” – powieść nagrodzoną Lubuskim Wawrzynem Literackim (2018). Powieści dostępne są w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 60. Zachęcamy do wypożyczenia!
Sprawdź w bibliotecznym katalogu online dostępność książek Haliny Grochowskiej
Serdecznie dziękujemy Pani Halinie za przyjęcie naszego zaproszenia i życzymy sukcesów w pracy nad kolejną powieścią.