Informacje o bibliotece

Biblioteka w Żelkowie-Kolonii, będąca częścią Zespołu Oświatowego. Przede wszystkim, biblioteka ta nie jest tylko miejscem wypożyczania książek, ale pełni także rolę interdyscyplinarnej pracowni szkolnej, wspierającej realizację potrzeb i zainteresowań uczniów oraz zadania dydaktyczno-wychowawcze szkoły.
Biblioteka posiada szeroki zbiór, który obejmuje wydawnictwa informacyjne, podręczniki, literaturę popularnonaukową i naukową, wybrane pozycje literatury pięknej, wydawnictwa albumowe z dziedziny sztuki i krajoznawstwa, prasę dla dzieci, młodzieży oraz nauczycieli, a także podstawowe wydawnictwa z psychologii.
Innowacyjność biblioteki objawia się również w jej zaangażowaniu w różne programy zewnętrzne i projekty edukacyjne, co jest częścią szerszego podejścia Zespołu Oświatowego do wspierania wszechstronnego rozwoju uczniów. Uczniowie tej szkoły regularnie biorą udział w konkursach literackich, zdobywając liczne wyróżnienia, co dodatkowo motywuje dzieci do rozwijania swoich talentów i pasji. Biblioteka w Żelkowie-Kolonii jest więc nie tylko miejscem nauki i rozwoju intelektualnego, ale także przestrzenią, która promuje kreatywność i wspiera wszechstronny rozwój talentów uczniów poprzez różnorodne zasoby i inicjatywy edukacyjne.

Godziny wydarzenia

12 godzin

Plan wydarzeń

Plan wydarzeń Nocy Bibliotek w Żelkowie-Kolonii będzie obejmować różnorodne aktywności rozgrywające się w ciągu nocy (od 17.00 do 5.00)

Spotkanie oficjalnie otworzy Pani Dyrektor SP w Żelkowie - Kolonii wraz z Przedstawiecielem Organu Prowadzącego. Głównym punktem Nocy Bibliotek będą Warsztaty kreatywnego pisania dla uczniów , nauczycieli i rodziców z dr hab. literaturoznawstwa Barbarą Stelingowską we współpracy z Uniwersytetem w Siedlcach. Powstałe w trakcie warsztatów prace zostaną zaprezentowane podczas Nocy Bibliotek.
Następnie odbędzie się debata na temat zasadności lektur szkolnych.
Noc bibliotek umili wspólne przygotowanie zdrowych przekąsek - warzywnych lub owocowych szaszłyków jako pretekst do rozmów na temat zdrowego stylu życia i twórczości na te temat.
Działania Nocy Bibliotek zostaną ożywione o liczne działania z wykorzystaniem metod pedagogiki teatru, które wspomogą psychoedukację.
W tę noc zadbamy wyjątkowo o relacje. Odbędą się ćwiczenia z regulacji emocji. Skorzystamy z elementów biblioterapii.
Przewidziane zostały również zajęcia artystyczne, podczas których uczestnicy stworzą prace z wykorzystaniem chrobotka jako ilustracje do powstałych wcześniej utworów.
Odbędzie się spotkanie literackie wraz z grami literackimi, które zaangażuje społeczność szkolną.
Wykorzystamy teatrzyk kamishibai.
Odbędzie się Maraton czytania na żywo przez nauczycieli, uczniów oraz zaproszonych gości.
Zaplanowano pokaz filmowy lub słuchowisko i wysłuchanie koncertu.
Nocy będzie towarzyszyć Akcja Pomocy Poszkodowanych w powodzi Bibliiotekom.
Wszystkie te działania mają na celu zachęcenie społeczności do częstszego korzystania z biblioteki oraz pokazanie jej jako przyjaznego i otwartego miejsca.

Chętnie przyjmiemy do księgozbioru

nowości czytelnicze dla dzieci i młodzieży

PoMoc bibliotek – pokażmy razem moc pomocy!

Przy okazji Nocy Bibliotek zachęcamy do wsparcia bibliotek poszkodowanych w powodzi. Proszę zapoznać się z inicjatywą "PoMocy", poczęstować się linkami do zrzutek. Zachęcamy Was i Waszych bliskich do wsparcia.
Biblioteki poszkodowane w powodzi:
• Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach
Pomoc na: konto nr 21 8891 0000 2015 6500 8872 0001
• Biblioteka Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju
Pomoc na: https://zrzutka.pl/zrfcuk
• Biblioteka w Gorzanowie
Pomoc na: https://pomagam.pl/zalanabiblioteka
• Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Żelaźnie
Pomoc na: https://zrzutka.pl/43ggwb

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Żelków-Kolonia

  • Kod pocztowy

    08-110

  • Adres

    ul. Siedlecka 202

  • Strona

    https://samorzad.gov.pl/web/zespol-oswiatowy-w-zelkowie-kolonii

Podziel się
Relacja

Biblioteka łączy pokolenia i środowiska. Międzypokoleniowe warsztaty kreatywnego pisania z mgr Julitą Kisielińską i dr hab. Barbarą Stelingowską z Uniwersytetu w Siedlcach oraz noc innych atrakcji w ramach Akcji Nocy Bibliotek w Szkole w Żelkowie-Kolonii. Odkryliśmy talenty Rodziców i Dyrekcji Szkoły. To była ekscytująca Akcja - „Moc bibliotek” (Noc Bibliotek – Noc czytania – Moc czytania – Moc Bibliotek)!

11 października 2024 roku w przestrzeni biblioteki szkolnej w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żelkowie-Kolonii odbyła się Noc Bibliotek w ramach X jubileuszowego wydania ogólnopolskiej akcji Nocy Bibliotek, której głównym organizatorem jest Centrum Edukacji Obywatelskiej. Hasło tegorocznego wydarzenia brzmiało „Moc bibliotek” (Noc Bibliotek – Noc czytania – Moc czytania – Moc Bibliotek)! Warto jeszcze dodać, że akcję zainicjowało i rozwija Centrum Edukacji Obywatelskiej pod patronatem Biblioteki Narodowej, z udziałem współorganizatorów – Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Wydarzenie w niekonwencjonalny sposób zachęcało do korzystania z zasobów biblioteki, ukazując wspierającą moc literatury i siłę lokalnej społeczności, przy promocyjnym i merytorycznym wsparciu organizatorów. Noc bibliotek rozpoczęła się oficjalnie o godzinie 17.00. Po powitaniu zaproszonych gości – dr hab. nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa Barbary Stelingowskiej z Uniwersytetu w Siedlcach oraz Pani mgr Julity Kisielińskiej, aspirującej pisarki, tłumaczki, redaktorki graficznej i korektorki, a także Pani Małgorzaty Stańczuk – dyrektor Szkoły w Żelkowie-Kolonii oraz zgromadzonych nauczycieli, uczestników Akcji Nocy Bibliotecznej – członków szkolnej Grupy Literackiej i Rodziców, przedstawiono cel spotkania oraz Program Akcji.
Następnie rozpoczęły się warsztaty literackie kreatywnego pisania prowadzone dla uczniów, nauczycieli i rodziców przez panie: mgr Julitę Kisielińską, pod okiem prof. uczelni Barbary Stelingowskiej, oraz przez samą Panią Stelingowską. W trakcie warsztatów uczestnicy poznawali ciekawostki z zakresu tworzenia tekstów literackich. Powtórzyli podstawowe informacje na temat budowy wiersza, środków poetyckich. Był to czas pełen przemyśleń i refleksji na temat amatorskiej twórczości. Pojawiło się pytanie, czy pisarzem może zostać każdy? Nie zabrakło kreatywnych zadań literackich. Wszyscy uczestnicy napisali po dwa utwory, które zostały zaprezentowane na forum uczestników warsztatów. Teksty nawiązywały do hasła Nocy Bibliotek i dotyczyły niezwykłych historii ożywających nocą Czytelni, a także do historii z dreszczykiem emocji. Wielką niespodzianką okazała się twórczość uczniowska, ale również dorosłych, Dyrekcji, nauczycieli i rodziców. Wskazywano mocne strony powstałych tekstów oraz elementy, nad którymi warto jeszcze popracować. Niezwykle cennym doświadczeniem dla uczestników warsztatu były wskazówki prowadzących jako jurorek w konkursach literackich.
Na zakończenie warsztatów wdzięczni uczestnicy zaprezentowali wiersz o bibliotekach. To był niezwykle wartościowy czas pełen kreatywności, humoru i mocy twórczej, której podczas akcji Nocy Bibliotek nie zabrakło. Międzypokoleniowa twórczość w blasku świec pod okiem profesjonalistów na długo zapadnie nam w pamięci. Kto wie, czy nie na zawsze i w jaki sposób na nas podziała? Dziękujemy za poświęcony czas zaproszonym Gościom. Zainspirowani, wzmocnieni dobrym słowem, obiecujemy pisać i czytać!
Tej nocy wiele się jeszcze wydarzyło. A wszystko poprzedzone diagnozą społeczności szkolnej.
I tak, odbyły się plastyczno - literackie warsztaty „Chrobotek”. Uczestnicy Akcji przygotowali obrazy z chrobotkiem i napisaliśmy do nich wersy. W ten sposób podczas powstały piękne afirmacje zaprezentowane na wystawie w świetle latarek. Życie aż chrobotało tej nocy…
Literackiej twórczości tej nocy nie brakowało - powróciliśmy do niej i nad ranem – tym razem kierując wzruszające wersy zapisane na zakładkach dla Rodziców.
Uczestnicy wspólnie przygotowali zdrowe owocowo-warzywne szaszłyki pod okiem naszej specjalistki od żywienia – pani biolog. Literackości nie brakowało i tutaj! Zarówno w trakcie przygotowań, jak i wspólnego posiłku. Monologi z dreszczykiem w tle – czemu nie! Kreatywne myślenie powróciło ze zdwojoną siłą – czym żywią się książki, czym pisarze, czym czytelnicy?
Nieco później odbyła się debata na temat: Czy lektury szkolne są potrzebne? Sztuka dyskusji i argumentowania z cieniem pewności lub niepewności przebiegła bardzo pomyślnie. I przyniosła wiele refleksji.
Uczestnicy akcji odpoczęli podczas seansu filmowego: MÓJ BRAT ŚCIGA DINOZAURY.
Dołączyli też do akcji wspólnego odczytania wiersza na Noc Bibliotek - na wiele sposobów, a kreatywności i tym razem nie brakowało.
Następnie dużym zainteresowaniem i ożywieniem emocji cieszył się flirt literacki wersami Mickiewicza, stworzony dzięki inspiracjom CEO.
W niezwykły nastrój wprawił uczestników teatrzyk kamishibai i książka Trzeba będzie, co stało się podstawą kolejnej części aktywności tej nocy. Toczyliśmy dyskusje o mocy słowa, o relacjach, planach i marzeniach.
Wysłuchaliśmy wielu utworów muzycznych w świetle latarenek. Koncert Soyki zachwycił wielu z nas. Dyskoteka z literackimi bohaterami pośród książek pozostanie niezapomnianą.
Zabawom integracyjnym, tanecznym, licznym rozmowom nie byłoby końca, gdyby nie fakt, że ta Noc trwała tylko 12 godzin i zbyt szybko szybko minęła. 12 godzin - to zdecydowanie zbyt krótko!
Tej nocy działy się niesamowite historie. Odbyły się warsztaty teatralne metodami pedagogiki teatru. Przychodziły nawet zaciekawione zwierzęta - taką moc miała nasza noc!
Biblioteka łączy pokolenia. Odkryliśmy talenty Rodziców i Dyrekcji Szkoły. To była ekscytująca Akcja - „Moc bibliotek” (Noc Bibliotek – Noc czytania – Moc czytania – Moc Bibliotek)!
Wierzymy, że włączając się w Akcję PoMoc bibliotek – pokażmy razem moc pomocy!
Był czas Kreatywne fotografie promujące czytelnictwo i interaktywne quizzy dotyczące ciekawostek naszej biblioteki. I chociaż uczestnikom marzy się nowoczesna pełna interaktywnych nowinek Biblioteka marzeń - konstrukcje z klocków lego to ukazywały – to doceniamy urokliwą, szkolną bibliotekę z kartkowym księgozbiorem, z szelestem kartek niczym jesiennych liści.
Przygotowania do Akcji stały się okazją do współpracy i integracji. Wspólne przygotowanie biblioteki, plakatów promocyjnych, dekorowanie ledowymi lampeczkami, lampionami, latarenkami biblioteki, wspólne historie z dreszczykiem emocji w świetle latarek, poszukiwania i obserwacje jak biblioteka ożywa nocą, co się w niej dzieje… rozmowy i wspólne działania z rodzicami, z nauczycielami, z zaproszonymi gośćmi – to wszystko dało niezwykłą moc tej nocy. Kto wie, jak ta moc biblioteki na nas wpłynie w przyszłości? Ewaluacja spotkania pokazała, że ta noc miała ogromną moc. Zabawiliśmy się w dziennikarzy i pierwsze relacje już zamieszczone zostały w lokalnych mediach – w prasie.
W ramach akcji Noc Bibliotek przyłączyliśmy się również do Akcji – Warsztatów ilustrowania książek oraz do konkursu na ilustrację wiersza Czesława Miłosza organizowanych w GBP w Skórcu, która odbyły się następnego wieczoru. Opowiedzieliśmy na żywo o naszej nocnej Akcji w bibliotece - inspirując innych.
Z wdzięcznością – SP w Żelkowie - Kolonii