Relacja
Gdzieś o tej porze na kuli ziemskiej jest noc, a my z radością świętowaliśmy Noc Bibliotek, która w tym roku była wyjątkowa – trwała w poMOCnej bibliotece szkolnej Zespołu Szkół w Klęce przez cały tydzień!
"Kiedy organizowałam po raz pierwszy NOC BIBLIOTEK w szkole 09. 10. 2019r., była to jedyna tego typu akcja w gminie, teraz z radością mogę stwierdzić, że akcja promująca czytelnictwo i biblioteki rozwija się w tempie kosmicznym😊" Wsłuchując się w potrzeby Czytelników, postanowiłam przeprowadzić NOC BIBLIOTEK w sposób nietypowy, tak by Uczennice i Uczniowie, którzy mieszkają w różnych miejscowościach- mogli skorzystać z przygotowanej dla Nich oferty NOCY BIBLIOTEK w filiach oraz w Bibliotece Publicznej Gminy Nowe Miasto nad Wartą.
Nasza poMOCna biblioteka szkolna zamieniła się w mały raj nie tylko dla miłośników książek. Codziennie odbywały się atrakcje, warsztaty oraz spotkania, które łączyły Czytelników i Nieczytelników w myśl tegorocznego hasła: „Moc bibliotek”. Zastanawiając się nad planem wydarzenia zadałam sobie pytanie jaka jest MOC naszej poMOCnej biblioteki szkolnej? Odpowiedź była prosta - MOC RELACJI I POMOCY!
Dlatego przygotowując zajęcia dla wszystkich grup wiekowych miałam na uwadze współdziałanie i poznawanie się, ponieważ często będąc obok siebie , często jesteśmy wyobcowani.
PoMoc bibliotek – pokazaliśmy, że moc pomocy jest cenna! Przy okazji akcji Nocy Bibliotek zachęcaliśmy do wsparcia bibliotek poszkodowanych w powodzi. Zebrane książki przekażemy do wybranej biblioteki. (Dziękujemy za podzielenie się książkami). Nasza wspólna przygoda zawierała różne aktywności: głośne czytanie, zajęcia warsztatowe dostosowane do potrzeb i grup wiekowych, działania plastyczne- w tym konkurs na ilustrację do wiersza "MOC BIBLIOTEK", zabawy interaktywne, literackie quizy, poznawaliśmy " Influenserów książkowych" - najbardziej popularnych w 2024r. – każdy mógł znaleźć coś dla siebie! Mali Czytelnicy mogli zapoznać się z Rodziną Moli Książkowych, a także zaadoptować MOLA KSIĄŻKOWEGO. W BIBLIOPRZESTRZENI odbył się także pokaz filmu familijnego pt.: „Mój brat ściga dinozaury” inspirowanego bestsellerową książką Giacomo Mazzarioli o tym samym tytule, którą w Polsce w czerwcu tego roku wydało wydawnictwo Widnokrąg. Czytaliśmy wiersz "MOC BIBLIOTEK" autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej, a także powstały do niego ilustracje. Każdy mógł przepisać cytat w „Kąciku Skryby”. Już niedługo będzie specjalna wystawa z ręcznie przepisanymi cytatami. Dzięki pozyskaniu z Fundacji Diversum pakietu wspaniałych książek o tematyce związanej z niepełnosprawnością. Odbyły się warsztaty związane z odbiorem i postrzeganiem niepełnosprawności. To była bardzo ważna lekcja tolerancji. Uczestnicy warsztatów czytali fragmenty książek, rozmawiali o swoich odczuciach, zapoznali się także z działalnością Fundacji Diversum wyszukując jej stronę internetową. Warsztaty dyniowe pokazały, że współpraca i wzajemna pomoc jest bardzo przyjemna, a powstałe działa zdobią naszą BIBLIOPRZESTRZEŃ. Przy okazji poruszony został temat: Zero waste w bibliotece.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszych wydarzeniach! Wasze zaangażowanie i pasja do książek sprawiły, że ten tydzień był niezapomniany. Mamy nadzieję, że zainspirowaliście się do odkrywania nowych historii i spędzania czasu w naszej poMOCnej bibliotece, do której Was zapraszamy każdego dnia!
MOC BIBLIOTEK TRWA U NAS CAŁY ROK!
https://www.facebook.com/story.php?story_fbid=1045921390662066&id=100057326444763&rdid=BaLjL0YWkhRwmSqs