Godziny wydarzenia
8:00 - 14.30
Jesteśmy szkolną biblioteką w małej miejscowości. Nasza szkoła ma 61 lat, księgozbiór jest dosyć leciwy, wzbogacamy go w miarę skromnych możliwości o nowości wydawnicze literatury dla dzieci i młodzieży, w czym pomógł nam Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Organizujemy zajęcia czytelnicze, planszowiska, warsztaty biblioteczne, wystawy, konkursy i darmowe wymiany książek.
8:00 - 14.30
Literackie wyklejanki - kolaże inspirowane pracami Wisławy Szymborskiej.
Drugie życie książki - darmowa wymiana książek.
Turniej gier planszowych.
Ex libris - warsztaty dla dzieci i młodzieży
Czytelnicy naszej szkolnej biblioteki odkrywają komiksy, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem młodszych uczniów i nastolatków. Niestety nasz księgozbiór nie posiada ich zbyt wiele (składa się głównie z lektur), dlatego też z ogromną wdzięcznością przyjęlibyśmy komiksy, ale ucieszy nas każda podarowana książka.
Wolbrom
32-340
ul. Pod Lasem 1
Jak co roku, nasza szkolna biblioteka włączyła się w obchody Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek - akcji przekonującej do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek, która pokazuje, jak ciekawym, przyjaznym i otwartym na wszystkich uczniów i uczennic miejscem jest biblioteka. Tegoroczną X edycję rozpoczęliśmy od wspólnego odczytania wiersza Małgorzaty Strzałkowskiej pt. "Moc bibliotek". Tego dnia na uczniów w bibliotece czekało wiele atrakcji. Przede wszystkim były to warsztaty tworzenia literackich kolaży i wyklejanek, inspirowanych twórczością Wisławy Szymborskiej. Prace uczniów opierały się na wieloznaczności słów i operowaniu ironią. Wykorzystywaliśmy do tego stare gazety i ulotki reklamowe, by pamiętając o drzew, nie marnować papieru.
Największą atrakcją tego dnia był finał naszej szkolnej akcji czytelniczej "Drugie życie książki" - darmowej wymiany książek, która rokrocznie cieszy się dużym zainteresowaniem. Książki, do czytania których już nie będzie się wracać, czy podwójne egzemplarze, uczniowie, rodzice, dziadkowie, nauczyciele i pracownicy szkoły przynosili do szkolnej biblioteki i mogli wybrać sobie dowolną książkę, spośród przyniesionych przez innych pozycji. Ponad 60 powieści i bajek znalazło nowe domy i cieszyło kolejnych właścicieli. Dzięki tej akcji szkolna społeczność mogła się zintegrować a szkolna biblioteka wzbogaciła księgozbiór o ponad 20 książek podarowanych przez uczniów i ich rodziców. Uczestnicy "Drugiego życia książki" otrzymali pamiątkowe zakładki przekazane przez CEO - niektórzy przyznali, że je kolekcjonują.
Zwieńczeniem dnia była prelekcja filmu pt. "Mój brat ściga dinozaury", który został wyświetlony uczniom na świetlicy.