Wszystkich warszawiaków zapraszamy do gry miejskiej zorganizowanej z okazji Nocy Bibliotek 2018 w Warszawie.
Zadania czekają w bibliotekach we wszystkich dzielnicach Warszawy – szczegóły na mapie na załączonej karcie gry.
W Wilanowie, Białołęce i na Pradze Południe czekają literackie escape roomy.
W Śródmieściu jest okazja wykonania swoich autorskich ekslibrisów i zakładek do książek, a na Ochocie szansa na poznanie techniki ebru.
Poza tymi atrakcjami biblioteki przygotowały m.in. quizy wiedzy, poszukiwanie skarbów, zadania kreatywne oraz spotkania z gwiazdami literackimi!
Oto szczegóły (adresy placówek na karcie gry):
17:00-24:00
Literacki escape room (czyli pokój zagadek) „W poszukiwaniu niepodległości”, otwarty w godz. 17:00-22:30. Wypożyczalnia na ul. Kolegiackiej zmieni całkowicie swój charakter i wystrój. Rozwiązanie licznych zagadek i quizów doprowadzi do odszukania ukrytego skarbu. Do rozwiązania zagadek będzie potrzebna umiejętność czytania, a niewielka znajomość historii Polski i niektórych utworów literackich znacznie przyśpieszy rozwiązanie. Liczba uczestników będzie ograniczona ze względu na typ zabawy. Przewidziane grupy (liczące do 6 osób w różnym wieku) rozwiążą zagadki, które doprowadzą do odnalezienia zagubionego skarbu. Na poszukiwaczy będzie czekała niespodzianka, a nie tylko satysfakcja z rozwiązanego zadania.
Kreatywna poczekalnia – w której zaprosimy rodziny do wspólnej gry w planszówki, zabaw plastycznych.
18.00-21.30
Zadanie 1 – Quiz wiedzy o Targówku
Zadaniem uczestników będzie uszeregowanie 10 miejsc znajdujących się na Targówku według daty ich wybudowania (powstania) (od najstarszej do najmłodszej).
Zadanie 2 – Rozgrywka Dobble
Punkty będą przyznane jedynie za wygraną z bibliotekarzem rozgrywkę.
Zadanie 3 – Świat w zasięgu ręki
Zadaniem uczestników będzie ułożenie przygotowanych przez bibliotekarzy 10 przewodników turystycznych w kolejności od największego do najmniejszego kraju jaki opisuje dana publikacja.
17:00-20:30
Zgaduj zgadula – zagadki literackie
Opracujemy zagadki i wskazówki dla graczy.
Czas wykonania do 20 minut
Użytkownicy w celu odgadnięcia pięciu zagadek będą musieli odwiedzić wszystkie 3 placówki przy ul. Skoczylasa 9.
17.00 – 20.30
Zadania:
Polska/Polacy – cytaty
Zadaniem uczestników będzie ustalenie autorów cytatów. Każdy uczestnik będzie losował 3 cytaty a następnie będzie musiał dopasować cytaty do właściwych autorów z listy.
Wszystkie barwy tęczy
Zadaniem graczy jest możliwie dokładne stworzenie własnego księgozbioru, zgodnego z porządkiem występowania kolorów w tęczy. Następnie uczestnik (bądź zespół) musi stworzyć wiersz w oparciu o wybrane tytuły i ich zawartość.
Czas wykonania – do 20 minut.
17.00 – 18.30
Zadanie:
Bajkowe kalambury
Zadaniem uczestników będzie odgadnięcie pięciu haseł (popularnych postaci z bajek, tytułów książek). Wylosowane hasło uczestnik będzie musiał przekazać pozostałym graczom poprzez mówienie. W celu naprowadzenia na nie znajomych, będzie musiał mówić o nim w sposób opisowy. Kategorycznie zabronione jest cytowanie jakiegokolwiek wyrazu lub jego części, które wchodzą w skład hasła.
Czas wykonania – do 20 minut
16.00 – 21.30
Zadanie: Zrób kamienny ekslibris lub przycisk do papieru
16.00 – 21.30
Zadanie: Krzyżówka z hasłem, z wykorzystaniem wybranych książek tematycznych,
16.00 – 21.30
Zadanie: Zrób zakładkę do książki
18:00-22:00
Zadania:
15.00 – 21.00
15.00 – 19.00 – Szarada gier planszowych – dla młodzieży i dorosłych.
15.00 – 21.00 – Escape room – „Ucieczka z biblioteki”.
15.00 – 16.00 – Akademia Animatora – warsztaty dla dzieci
18.00-21.00
18.00-20.00 „Twoje zdjęcie z książką” – zdjęcia z fotobudki
• 18.00-21.00 Ostry Dyżur Literacki – w scenografii i konwencji gabinetu lekarskiego promujemy czytanie, w formie zabawy i happeningu znawcy literatury dla dzieci rekomendują wartościowe książki. Tytuły książek i ich dawkowanie przepisywane są na receptach.
• 19.00 – 20.00 Wieczorynka literacka z cyklu „Gramy Literaturę”. Książkę „Smok wawelski” przedstawi Marcelina Sowa, towarzyszyć jej będą dźwięki trąbki. „
17:00-22:00
„Biblioteczny Detektyw”
Zabawa polega na znalezieniu (z pomocą wskazówek) ukrytych w różnych częściach bibliotek elementów związanych z niepodległością. Do odnalezienia będą konkretne książki, filmy, portrety, ekslibrisy, itp.
„Ebru – malowanie na wodzie” 18.00 – 20.00
Zadanie będzie polegało na wykonaniu z pomocą instruktora rysunku w tureckiej technice malowania na wodzie.
„Planeta Języków”
Uczestnik losuje tytuł książki w języku polskim i musi odnaleźć w księgozbiorze obcojęzycznym oryginalne wydanie lub przekład na inny język.
15:00-18:00
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Żoliborz m. st. Warszawy, stoisko podczas imprezy „”Otwieramy Żoliborz 2018″” w Parku im. Stefana Żeromskiego (wejście od placu Thomasa Woodrowa Wilsona).
15.00-19.00
Zadanie: pytanie ustne – Kto był twórcą idei „szklanych domów”” w literaturze polskiej ?
2. Szklany Dom ul. Mickiewicza 34/36
W godz. 15.00-18.00
Zadanie: uczestnicy muszą sfotografować Szklany Dom.
15.00-18.00
Zadanie:
Uczestnicy otrzymują zadanie polegające na przyporządkowaniu nazwisk 5. pisarzy, którzy tworzyli na Żoliborzu, do nazw tytułów utworów, których ci twórcy są autorami.
18-22:30
Zadanie do gry (Poznaj bibliotekę tak można zatytułować): losowanie sygnatur książek (miejsca książki na półce)( i to będą książki z dwóch wypożyczalni ale że jedna jest dla dorosłych a druga dla dzieci i młodzieży to sygnatury nie będą się mieszać ), które znajdują się w naszej bibliotece. W wybranych książkach znajdzie się kolejne zadanie, które uczestnik będzie musiał wykonać – udział w jednej z aktywności dostępnej w tym dniu w bibliotece. W zależności od tego co wylosuje może to być rozwiązywanie zagadek literackich (krzyżówka, wykreślanka), narysowanie potwora do naszej galerii potworów, narysowanie wymarzonej okładki itp. Wykonanie zdania będzie równe z przyznaniem punktu i można jechać i poznawać dalsze biblioteki.
17.00-20.00
1. rozegrać partię Jenga classic – w czytelni czasopism (podczas NB odbywać się tam będą rozgrywki RPG oraz turnieje gier planszowych)
2. zagrać dowolny utwór – chociaż kilka taktów – na instrumencie w czytelni edukacyjnej (podczas NB odbywać się tam będą warsztaty muzyczne)”
15.00-21.00
19.00 Escape Room (przewidziany czas od. 45 min.)
– warsztaty decoupage
-UKDcatching – poszukiwanie książek oraz wykonywanie zadań wylosowanych z puli. „
18.00-22.00
Na jedną drużynę przypadają trzy pytania i scenka do odegrania.
18.00- 22.00
„Literackie kalambury: wykorzystanie gry Imago.
Uczestnicy przedstawiają wylosowane tytuły książek za pomocą kart do gry
Poszukiwanie kodów QR: na terenie biblioteki zostaną rozmieszczone kody QR.
Ich odczytanie umożliwi odgadnięcie hasła.
Gra z Herbertem: spośród mteriałów stanowiących ekspozycję pt. Rok Herberta, uczestnicy poszukują ukrytych odpowiedzi na dwie ilustrowane zagadki dotyczące życia i twórczości poety.
18:00-21:00
1. Wykonanie zakładki do książki
2. Wymyślenie i zapisanie aforyzmu lub myśli dotyczącej współczesnej Polski. Powstanie z tych zapisów zbiór 100 myśli na 100lecie Niepodleglej.
3. Wykonanie zadania związanego z pracą biblioteki i umiejętnościami poruszania się po przestrzeni bibliotecznej oraz skuteczności i biegłości w korzystaniu z księgozbioru. Np. Uporządkowanie alfabetyczne książek, znalezienie wskazanej pozycji, odnalezienie konkretnej informacji dotyczącej książki.”
15.00-19:30
Uczestnicy posiadający profil społecznościowy na Facebooku lub/i na Instagramie mają za zadanie odszukanie w bibliotece maskotki bibliotecznej – Misia Tynka. Zrobienie sobie selfie z maskotką i umieszczenie zdjęcia na swoim profilu oraz zameldowanie się na profilu, gdzie zdjĘcie zostało wykonane. Uczestnik otrzymuje rownież pieczątkę potwierdzającą jego obecność w bibliotece jako zaliczenie jednego punktu Gry.
Uczestnicy nieposiadający profilu społecznościowego mają za zadanie ułożenie z puzzli tegorocznego hasła Nocy Bibliotek. Za poprawne ułożenie hasła otrzymują pieczątkę potwierdzającą obecność w bibliotece, zaliczenie punktu Gry.
19-22:30
Poszukiwanie zaginionej książki
16.00-21.00
Ciasteczkowe potworki (2 piętro)- zdobycie punku będzie polegało na przejściu krótkiej gry planszowej.
Prosta i szybka gra na spostrzegawczość dla każdego. Jesteś wesołym potworkiem uwielbiającym smakołyki. W czasie każdego posiłku tylko jeden potworek może zjeść właściwy smakołyk. Znajdź ten smakołyk szybciej niż inni – jak zjesz ich pięć, wygrywasz grę. Gra dla 2-5 osób, ćwiczy pamięć, spostrzegawczość i refleks. Czas gry : 10 minut.
Quiz z wiedzy kulinarnej (parter) – zdobycie punktu odpowiedź na 1 pytanie
Na 10 najlepszych zespołów w punkcie końcowym w Bibliotece na Koszykowej 26/28 czekają pakiety atrakcyjnych nagród: świetne nowości książkowe, plakaty akcji z autografem, superlimitowana gra „Flirt towarzyski”.
Czytelnicy, przybywajcie!
Karta gry do pobrania w bibliotekach we wszystkich dzielnicach Warszawy i poniżej.
W załączeniu również Regulamin gry.