Słowa Mocy
W tej edycji Nocy Bibliotek zapraszamy do udziału we wspólnej aktywności w formie gry opartej na treściach książek zebranych na półkach w Waszych bibliotekach. Uczestnikami tej gry będą mogli stać się zarówno wasi regularni czytelnicy jak i uczestnicy akcji przychodzący do niej w tę wyjątkową noc..
Zasady są proste. Gracze otrzymują szereg zadań, które realizują w przestrzeni waszej biblioteki i przy pomocy jej zbiorów. Zależnie od waszych możliwości czasowych i organizacyjnych gra może przybrać mniej lub bardziej rozwiniętą formę.
Forma podstawowa
Gracze po przywitaniu dowiadują się, że ich zadaniem będzie odnalezienie konkretnych książek spełniających ustalone wymogi lub odnosząca się do pewnego hasła. Gracze otrzymują listę haseł (propozycje poniżej) z krótkim rozwinięciem. Ich zadaniem będzie odnalezienie wybranej przez siebie książki, zrobienia sobie z nią zdjęcia oraz wybraniem jednego cytatu, który najlepiej oddaje jej charakter lub relację czytelnika z książką. Celem gry jest pokazanie bogactwa waszych zasobów książkowych oraz tego jak z nich korzystać – przy pomocy katalogu, kategorii i podziału alfabetycznego czy sygnatur.
Propozycje haseł do poszukiwań:
Hasła mogą dotyczyć też waszych zbiorów i pobudzać ciekawość od innej strony np.
Każde z pytań może prowadzić do odkryć własnych uczestników, rozmów i dalszej zabawy. W wariancie podstawowym uczestnicy wykonują wybrane zadania, zapisują cytaty i robią zdjęcia. W ramach finału mogą z waszą pomocą stworzyć własną kartę do flirtu przy pomocy specjalnie przygotowanego generatora:
W bardziej rozbudowanym wariancie możecie zaangażować się w większym stopniu i stworzyć pełnoprawną grę. W tym wariancie zadania poszukiwania kolejnych książek gracze otrzymują dopiero po zaliczeniu kolejnych zadań. Każdy kolejny krok w grze to okazja do pogłębienia rozmowy, uzasadnienia swojego wyboru książki oraz dodawania zadania kreatywnego. Kilka przykładów poniżej:
Opisz jaki to był wpływ, napisz kartkę z dziennika z tego dnia i opisz z tamtej perspektywy jak mija Twój dzień – cofinij się w czasie i zabierz nas w tę podróż ze sobą.
Znajdź globus albo atlas i przy pomocy kartki opisz gdzie i kiedy podróżowałaś/eś.
Czy książka, którą wybrałeś/aś była tam z Tobą? Jakie przygody przeżyła?
Narysuj siebie w momencie lektury – jak to wyglądało? Gdzie się dzieje – w przedszkolu, domu czy bibliotece? Co pamiętasz z tamtego czasu, narysuj każdy detal tak jak go zapamiętałaś/eś?
Jakie masz po niej wrażenia? Napisz krótką recenzję i zostaw ją w bibliotece – może uda Ci się kogoś zachęcić do jej lektury lub uratować przed stratą czasu?
Czym Cię ona zauroczyła? Stwórz projekt własnej, idealnej okładki książki. Skorzystaj z gotowych wzorów lub improwizuj – ważne, żeby to tobie się spodobała.
Jak można pokonać strach książką? Wymyśli 10 zastosowań antylękowych książki!
Jak przeżywasz tęsknotę? Może chcesz napisać wiersz albo posłuchać klimatycznej muzyki? Zadbaj o siebie i zaobserwuj jak ten moment wpływa na twój stan.
Zrób sobie z nią zdjęcie i wrzuć ją do internetu na media społecznościowe. Czas przejść do działania!
Może dzisiaj się uda? Spróbuj ją wziąć i przejrzeć, upewnij się czy warto i wypożycz ją jeżeli masz dalej na to ochotę!
To tylko kilka przykładów zadań. W zależności od ostatecznego wyboru gra będzie mniej lub bardziej prowadzić graczy do działania lub refleksji nad książkami i ich potencjałem. Dobierzcie je tak, żeby najlepiej pasowały do waszych możliwości organizacyjnych, czasowych i lokalowych.
Co dalej?
Zebrane odpowiedzi osoby uczestniczące powinny zapisywać. Pod koniec gry zaproś je do przełożenia ich do generatora kart – https://nocbibliotek.pl/karta
Dzięki temu będziecie w stanie stworzyć autorskie propozycje osób uczestniczących. Tak stworzone karty możecie wydrukować, przesłać elektronicznie lub za zgodą autorów udostępnić online w mediach społecznościowych.
Gotowe karty mogą także stanowić podstawę wspólnej rozgrywki we flirt. Do tego możecie wykorzystać gotowe już karty drukowane na przestrzeni lat w ramach Nocy Bibliotek lub stworzyć własne propozycje nawiązujące do ducha Waszych zbiorów i charakteru biblioteki i jej załogi.
Rozgrywka może mieć charakter wspólnej, warsztatowej aktywności integracyjnej lub bardziej intymnej i skupionej rozgrywki w parach czy zespołach kilkuosobowych.
Powodzenia!
Opracowanie: Marcin Mitzner