Nasza historia w Nocy Bibliotek
2023
Informacje o bibliotece

Biblioteka Miejska im. Wiktora Kulerskiego jest samorządową instytucją kultury działającą na terenie gminy-miasto Grudziądz. Biblioteka gromadzi, opracowuje i udostępnia zbiory biblioteczne służące rozwojowi i zaspokajaniu potrzeb czytelniczych społeczeństwa oraz upowszechnianiu wiedzy i rozwojowi kultury, dba o sprawne funkcjonowanie sieci bibliotecznej i systemu informacyjnego. Biblioteka Miejska składa się z gmachu głównego oraz 8 filii, w tym z 2 specjalistycznych. Jedną z nich jest Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych, będąca placówką integracyjną, dostosowaną do potrzeb czytelników niepełnosprawnych. Drugą jest Filia nr 11, działająca na terenie szpitala w Grudziądzu. Służy głównie personelowi szpitala oraz hospitalizowanym, którym dostarcza się książkę bezpośrednio na sale chorych. Zgromadzony księgozbiór liczy 186.988 książek, 5.278 roczników czasopism, 5.838 zbiorów specjalnych (dane z 31.12.2020). Oprócz podstawowej działalności organizuje wiele przedsięwzięć kulturalno-oświatowych takich jak: wystawy, prelekcje i odczyty, lekcje biblioteczne, spotkania autorskie, promocje książek, konkursy i zajęcia edukacyjne.

Godziny wydarzenia

18:00-22:00

Plan wydarzeń

Grudziądzka książnica przyłącza się do ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, która odbędzie się w gmachu głównym w sobotę 12 października 2024 r. Zaczynamy o godz. 18:00 działaniami skierowanymi do dzieci, a całe wydarzenie zakończy się około 22:00.

Program wydarzenia przedstawia się następująco:
18:00
Spektakl dla dzieci „Kapryśna księżniczka” w wykonaniu Teatru Vaška z Torunia w ramach zadania GBO 59/2024 „Cztery pory kultury” – Sala wielofunkcyjna (parter)
18:15
Wycieczka po gmachu – zbiórka w holu na parterze
19:00-20:00
Gra wielkoformatowa w ramach projektu „Archiwum czasu” z programu BLISKO 2024-2025 – Czytelnia Główna (II piętro)
20:15-22:00
Spotkanie z Marzeną Rogalską, dziennnikarką, autorką trylogii o Agacie Donimirskiej, sagi o Karli Linde i „Opowieści wigilijnych” w ramach zadania GBO 59/2024 „Cztery pory kultury” – Sala wielofunkcyjna (parter)

DODATKOWO:
• Czytelnia Główna: „MOC GRANIA” – spotkanie z planszówkami i turniej z nagrodami zorganizowane przez Stowarzyszenie GRAJMY!
• Wypożyczalnia:
1. Przyjdź, zapisz się do Biblioteki i wypożycz książki
Na osoby, które podczas Nocy Bibliotek przyjdą, zapiszą się do nas i wypożyczą książkę/książki czekają niespodzianki: specjalna karta biblioteczna oraz dodatkowe upominki. Wśród nowych czytelników wybierzemy trzy osoby, które, poza wspomnianymi gadżetami, otrzymają vouchery do kawiarni.
2. Zostań dawcą szpiku
W Wypożyczalni ustawią się przedstawiciele Stowarzyszenia „Niewidzialna Ręka”, którzy będą informowali jak zostać dawcą szpiku oraz będą prowadzili rejestrację potencjalnych nowych dawców.
3. Dzielimy się książkami – bookcrossing
Jeśli ktoś ma w domu książki, których już nie potrzebuje i do nich nie ma zamiaru wracać, a wydane są po 2000 roku (oraz mają bardzo dobry stan) chętnie je przyjmiemy w darze. Sami wystawimy również wózek z naszymi książkami do wymiany/zabrania.
• Dział dla Dzieci i Młodzieży: fotoramka, spotkanie z magicznymi postaciami przy czarodziejskim kole

Wstęp na wydarzenia w ramach Nocy Bibliotek jest wolny.

Chętnie przyjmiemy do księgozbioru

Książki w dobrym stanie wydane po 2010 roku.

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Grudziądz

  • Kod pocztowy

    86-300

  • Adres

    Legionów 28

  • Strona

    https://www.biblioteka.grudziadz.pl

Podziel się
Relacja

Kolejna Noc Bibliotek za nami😁 Było wiele działań i ciekawych wydarzeń m.in. spektakl Teatru Vaška oraz spotkanie autorskie z Marzeną Rogalską w ramach GBO "Cztery pory kultury", zwiedzanie gmachu z wejściem do niedostępnych na co dzień miejsc, inauguracja gry wielkoformatowej w ramach projektu "Archiwum czasu" z programu BLISKO 2024-2025, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach NPRCz 2.0.
W działach udostępniania czekały na czytelników sympatyczne czarownice oraz książkowe niespodzianki. W Wypożyczalni umiejscowione zostało stoisko Stowarzyszenia "Niewidzialna Ręka", którego przedstawicielki prowadziły rejestrację potencjalnych dawców szpiku dla DKMS, a piętro wyżej - planszówki i turniej z nagrodami zorganizowane przez Stowarzyszenie GRAJMY!

Video