Nasza historia w Nocy Bibliotek
2023
Informacje o bibliotece

Biblioteka mieści się w zabytkowym budynku przy głównej ulicy miasta, wybudowanym prawdopodobnie w drugiej połowie XIX w. Willa i budynek administracyjny tworzą jedną bryłę zróżnicowaną stylowo. Fasada i elewacja willi otrzymały wystrój eklektyczny nawiązujący do form klasycyzmu palladiańskiego i kostiumu francuskiego, natomiast budynek administracyjny nosi cechy stylowe secesji.

Zbiory Biblioteki powstałej w 1947 r. wynoszą ok. 87. tys. woluminów. W ub.r. zakupiono 1,8 tys. nowości, w tym 790 książek naukowych i popularno-naukowych. Prenumeratą objęto ok. 80 tytułów czasopism. Książnica gromadzi ponadto materiały audiowizualne, widokówki, obrazy, rękopisy, materiały elektroniczne. Z jej zasobów korzysta łącznie ok. 4,7 tys. czytelników, z czego w Dębnie 3,3 tys. Statystycznie bibliotekę odwiedza codziennie ok. 100 osób. Obok udostępniania książek prowadzi różnorodne formy upowszechniania wiedzy i kultury wykraczające poza ramy statutu. Tutaj rokrocznie odbywają się spotkania z dawnymi mieszkańcami Dębna - Niemcami, połączone z wystawami historycznymi i znaczącymi dla współczesnych dziejów miasta wydarzeniami jak:

Kamień Pamiątkowy w parku im J. Krasickiego,
Wydanie albumu "Neudam-Dębno przeszłość i teraźniejszość"
Ekspozycja XIX w. sarkofagu w kaplicy kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła.
Promując mieszkańców miasta i ich dokonania w dziedzinie literatury i sztuki od kilku lat organizuje się tu spotkania i wieczory autorskie. Wokół biblioteki skupieni są liczni i ogromnie zaangażowani regionaliści. Przy ich pomocy biblioteka wydała kilka broszur o różnorodnej tematyce. Prace regionalistów publikowane były wielokrotnie na łamach "Merkuriusza Dębnowskiego", którego wydawcą jest biblioteka.

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Dębno

  • Kod pocztowy

    74-400

  • Adres

    Mickiewicza 32

  • Strona

    https://biblioteka.debno.com.pl