Godziny wydarzenia
18.00 - 21.00
Biblioteka Publiczna im. Ireny Zarzyckiej w Ożarowie Mazowieckim jest samodzielną instytucją kultury, która realizuje swoje cele statutowe poprzez trzy placówki - w siedzibie głównej w Ożarowie Mazowieckim (Wypożyczalnia dla dorosłych oraz Oddział dla dzieci i młodzieży), Filii Nr 1 w Józefowie i Filii Nr 2 w Święcicach.
Działalność kulturalna ożarowskich placówek bibliotecznych jest różnorodna i skierowana do wszystkich grup wiekowych. Oprócz spotkań autorskich, czytania dzieciom i konkursów odbywają się warsztaty, spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki, kursy oraz szkolenia. Biblioteka bierze czynny udział w dużych wydarzeniach promujących kulturę i czytelnictwo, jak np.: Tydzień Bibliotek, Narodowe Czytanie, Noc Bibliotek, Ogólnopolskie Czytanie „Jeżycjady”® Małgorzaty Musierowicz, Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, Akcja edukacyjna Muzeum POLIN „Żonkile”, Mądrzy Cyfrowi, akcja bookstartowa Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek” i inne, a także w akcjach lokalnych – Lato i Zima w mieście. Od kilku lat Biblioteka prowadzi także działalność wydawniczą i wystawienniczą. W 2020 r. wydana została książka regionalna autorstwa Barbary Mierzwy i Ewy Hrynczyszyn „Józefów. Takie były początki”, opisująca nieznaną i fascynującą historię Józefowa i ludzi, którzy tworzyli to miejsce.
W roku 2023, będącym rokiem Jubileuszu 75-lecia istnienia Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim, Uchwałą Rady Miejskiej nr LXXII/665/23 placówce nadane zostało imię patronki – Ireny Zarzyckiej.
18.00 - 21.00
- literacki pokój zagadek
- czytanie w świetle latarek
- kreatywne warsztaty
Ożarów Mazowiecki
05-860
Fabryczna 15
https://biblioteka.ozarow-mazowiecki.pl/filia-nr-1-w-jozefowie
12 października 2024 w Filii nr 1 w Józefowie Biblioteki Publicznej im. Ireny Zarzyckiej w Ożarowie Mazowieckim już po raz kolejny zaprosiliśmy młodych miłośników książek do wspólnego świętowania Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek, której inicjatorem jest Centrum Edukacji Obywatelskiej. Tym razem zgodnie z tegorocznym hasłem wspólnie odkrywaliśmy MOC BIBLIOTEK, przekonując, że są to moce szczególne i warto o nich pamiętać także na co dzień!
Nasze spotkanie rozpoczęliśmy niemal od razu bardzo aktywnie zabawą w “bibliotecznym pokoju zagadek”, którą poprzedzał krótki wstęp – nieco straszna historia dawnego dziedzica budynku, gdzie dziś znajduje się biblioteka, który z powodu doznanych krzywd rzucił na to miejsce klątwę, stopniowo pozbawiając je mocy jakie posiada. Przywrócić je może odnalezienie najważniejszego i najcenniejszego ze skarbów dziedzica, którym jest pierścień posiadający właściwości magiczne. Jednak pierwszym celem było odnalezienie oraz złożenie w całość kości tajemniczego szkieletu, który miał wskazać drogę do pierścienia…
I choć fabuła ta została zmyślona, pozwoliła nam wszystkim z energią i podekscytowaniem wejść w świat gry z latarkami w rękach w poszukiwaniu poszczególnych elementów. Biblioteczne zakamarki nocą były szczególnie atrakcyjne zarówno dla najmłodszych, jak i tych odrobinę starszych dzieci. Po drodze na dwie drużyny, które w drugim etapie połączyły siły, czekały oczywiście zagadki – książkowe skojarzenia złożone z emotikonów, wykreślanki ze słowami dotyczącymi biblioteki i jej sąsiedztwa czy zadania logiczne i matematyczne oraz łamanie szyfrów. Cała grupa świetnie i naprawdę sprawnie sobie poradziła, co dowiodło pierwszej ważnej siły biblioteki – MOCY WSPÓŁPRACY.
Dzięki zdjęciu klątwy mogliśmy się przekonać w dalszej części imprezy, jakie jeszcze moce ma biblioteka. Niewątpliwie nie ma biblioteki bez książek i czytelników. Trudno też sobie wyobrazić wciągającą książkę bez bohaterów. Podczas tegorocznej Nocy, znów jedynie przy świetle lampek i latarek, przeczytaliśmy opowiadanie z dreszczykiem z tomu “Dzisiaj już nie zaśniesz”, o dziewczynce, którą ciekawa książka pochłonęła… i to dosłownie. Jego otwarte zakończenie bardzo pobudziło naszą wyobraźnię i dłuższą chwilę dyskutowaliśmy, jak mogła zakończyć się ta przygoda dla bohaterki… Jednym słowem – MOC KSIĄŻEK i WYOBRAŹNI w pełni!
Ostatnim punktem wieczoru, poprzedzonym tradycyjnie już składkowym poczęstunkiem, było wykonanie “toreb pełnych Mocy”, a moc ta przejawiała się przede wszystkim tym, że uczestnicy ozdabiali je bliskimi i ważnymi dla nich symbolami, postaciami czy napisami. Każda chętna osoba mogła też odbić na torbie logo naszej Biblioteki. Bo MOC TWORZENIA i ekspresji, to zdecydowanie ogromny zasób naszej Filii!
Pożegnaliśmy się w dobrych nastrojach i z nowymi znajomościami! Nie zabrakło pamiątkowych dyplomów z potwierdzeniem od bibliotekarek zdobycia niezbędnych czytelniczych mocy oraz upominków od Urzędu Miejskiego w Ożarowie Mazowieckim.
Bardzo cieszy nas, że lokalna odsłona Nocy Bibliotek w Filii nr 1 co rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem oraz na wydarzenie wracają z chęcią uczestnicy poprzednich edycji.
W tym roku również było nietypowo, zaskakująco i twórczo – ta noc miała niesamowitą MOC!