Biblioteka jest szkolnym centrum edukacji czytelniczej i informacyjnej. To miejsce przyjazne dla każdego. Panuje tu atmosfera dająca możliwość wyciszenia się i porozmawiania, do którego chętnie zaglądają uczniowie.
Biblioteka swoim czytelnikom oferuje bogaty księgozbiór literatury dziecięcej i młodzieżowej, lektury  szkolne, literaturę popularnonaukową i pedagogiczną. Księgozbiór liczy ponad 5600 woluminów. Jest skomputeryzowany, a wolny dostęp do półek pozwala czytelnikom na swobodne dokonywanie wyboru interesujących książek.
Biblioteka zajmuje dwa pomieszczenia: wypożyczalnię oraz czytelnię. Działa Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej wyposażone w 4 stanowiska komputerowe i urządzenie wielofunkcyjne.
Podejmowane przez bibliotekę działania mają popularyzować czytelnictwo i zachęcać uczniów do korzystania z jej zbiorów. Realizowane są różnego rodzaju imprezy biblioteczne, konkursy i wystawy, które kształtują wśród uczniów właściwe nawyki czytelnicze. Na stałe wpisały się m.in:  „Noc bibliotek” - wieczorno-nocna impreza promującą czytelnictwo i bibliotekę; pasowanie pierwszoklasistów na czytelników; Dzień Języka Ojczystego;  akcja "Wypożycz książkę na ferie"; akcja „Która klasa czyta najwięcej?”; konkurs „Super czytelnik roku”;  Szkolny konkurs "Mistrz głośnego czytania", „Mistrz kaligrafii” oraz inne akcje wpisujące się w kalendarz szkolny i okolicznościowy.

...

Tarnów