„Comedy Queen” – jeden z najgłośniejszych filmów 2022 dla młodzieży na Noc Bibliotek

Dzięki Przedstawicielstwu Komisji Europejskiej w Polsce w Europejskim Roku Młodzieży możemy po raz pierwszy w ramach Nocy Bibliotek dodatkowo – poza filmem dla dzieci połączonym z przygodowym kinem familijnym – zaproponować chętnym bibliotekom projekcje filmu dla młodzieży 13+ (i rodziców oraz innych dorosłych) – „Comedy Queen”, reż. Sanna Lenken, Szwecja 2022. Filmu na trudny temat, poruszającego do głębi, nagradzanego i docenianego.

Film powstał na podstawie nagradzanej szwedzkiej powieści dla młodzieży – „Comedy Queen” Jenny Jägerfeld, wydanej również w Polsce, Wydawnictwo Stara Szkoła 2020.

W tym roku jest to film szczególny, ponieważ:

  • To film na trudny temat. Ważne, by podczas pokazu zadbać o atmosferę bezpieczeństwa i akceptacji. Oczywiście film jest dla chętnych, którzy czują się gotowi rozmawiać o ważnych, ale trudnych emocjach i sytuacjach oraz wyzwaniach, czasem bardzo poważnych, z którymi mierzą się młodzi ludzie.
  • Pokazujemy go przedpremierowo (premiera w polskich kinach za miesiąc, w listopadzie 2022)
  • To jeden z najgłośniejszych filmów dla młodzieży tego roku – laureat Kryształowego Niedźwiedzia za najlepszy film Generation Kplus na Berlinale 2022, nominowany kilka dni temu do młodzieżowej Europejskiej Nagrody Filmowej (EFA).

Filmowi towarzyszy nasz materiał edukacyjny stworzony przez psycholożkę i kulturoznawczynię Karolinę Giedrys-Majkut, który znajdziecie w załączniku. Bardzo rekomendujemy skorzystanie z niego do rozmowy z młodzieżą przed i po seansie.

Wszystkie biblioteki biorące udział w Nocy Bibliotek mogą pokazać „Comedy Queen” w dniach 30 września – 5 października 2022 na publicznych projekcjach. Plik z filmem do pobrania otrzymują na maile podane podczas rejestracji do akcji.

INFORMACJE O FILMIE:
kraj: Szwecja
rok produkcji: 2022
wersja językowa: dubbing
czas trwania: 93 minuty
reżyseria: Sanna Lenken
scenariusz: Linn Gottfridsson, Jenny Jägerfeld

Gatunek: komediodramat

Data polskiej premiery kinowej: 4.11.2022

Dystrybutor kinowy: Vivarto

Nagrody:

Berlinale 2022 – Kryształowy Niedźwiedź – Nagroda Dziecięcego Jury Generacji Kplus – najlepszy film pełnometrażowy, nominacja do młodzieżowej Europejskiej Nagrody Filmowej 2022 / EFA, Festiwal Kino w Trampkach 2022: Nagroda Główna Jury Dziecięcego, Nagroda Jury Rodziców, Wyróżnienie Zespołu Edukatorów Filmowych

Rekomendowana przez nas grupa wiekowa: 13+

Słowa kluczowe: bunt, depresja, relacje rodzinne, żałoba, stand-up.

Opis treści:
Sasha ma dwanaście lat. Marzy o tym, by zostać królową śmiechu. By zostać „Comedy Queen”. Jej mama często mawiała, że niektórzy ludzie mają „funny bones”, czyli zabawne kości. Dzięki temu rozśmieszanie innych przychodzi im z łatwością. Tyle że mama Sashy już nie żyje. „Comedy Queen” to opowieść o miłości, odwadze, tęsknocie i śmiechu. Wzruszająca i zabawna.

Opis filmu i wartości wg Zespołu Edukatorów Filmowych: https://zef.org.pl/comedy-queen/:

Czy stand-up może być formą terapii? Gdzie leżą granice żartu? Wyróżnienie dla filmu Comedy Queen za oryginalne podejście do tematu przeżywania życiowych trudności. Rzadki przypadek filmu dla młodzieży, traktującego  o depresji i śmierci. Bardzo trudne tematy potraktowane zostały z uważnością, delikatnością i humorem. (…) Film daje okazję do dyskusji na temat ciężkich życiowych sytuacji i sposobów
radzenia sobie z nimi, a także podkreśla potrzebę przepracowania straty oraz wagę dialogu w rodzinie oraz w grupie rówieśniczej. Ważnym wątkiem filmu jest również zwrócenie uwagi na terapeutyczną rolę humoru.

Trudny problem potraktowany delikatnie i z taktem. Sympatyczna bohaterka – jednocześnie bezbronna i dzielna. Książka zabawna i przejmująca. Czyta się świetnie.
Paweł Beręsewicz

Powieść Jenny Jägerfeld poszerza nasze horyzonty. Wciąga nas w głębiny
smutku, by zaraz po tym wznieść wysoko w niebo śmiechu. Innymi słowy,
dzieło sztuki.
„Dagens Nyheter”

„Comedy Queen” to powód, dla którego my, dorośli, powinniśmy również czytać
książki dla dzieci. Tak bardzo to jest dobre! To jedna z najlepszych książek, jakie
ostatnio czytałam. Jenny Jägerfeld łączy najwspanialszy humor z
najciemniejszym mrokiem. W jednej chwili śmieję się głośno, a w następnej łzy
spływają mi po policzkach.
Blog Boktokig