Inicjatywa Czytająca Polska

Centrum Edukacji Obywatelskiej – główny organizator Nocy Bibliotek jest częścią inicjatywy „Czytająca Polska”.

To inicjatywa, która powstała dla upowszechniania czytania książek w Polsce. Chcecie zaangażować się w jej działanie? Zapraszamy do współpracy osoby, firmy i instytucje!
Napisz do nas: nocbibliotek@ceo.org.pl

✔️ KTO
Jesteśmy nieformalną koalicją osób, instytucji i firm, które łączy świadomość, że przyszłość Polski zależy od tego, na ile uda się nam podnieść poziom czytelnictwa.
✔️ MARZENIE
Chcemy, by każde dziecko (a następnie dorosły) w Polsce mogło realizować swój pełny potencjał. Liczne badania potwierdzają, że prywatna czynność jaką jest czytanie książek przekłada się na polepszenie szans życiowych jednostki i – co za tym idzie – olbrzymie korzyści społeczne: zwiększenie liczby obywateli uczestniczących w życiu społecznym i gospodarczym, wzrost potencjału naukowego, ekonomicznego i innowacyjnego kraju.
✔️ DZIAŁANIE
Od 2021 roku pracujemy razem, warsztatowo, z nastawieniem na uwzględnienie głosów z różnych stron Polski, sektorów i poziomów hierarchii naszych organizacji. Opracowujemy pomysły na działania, których wprowadzenie będzie skutkowało pożądaną zmianą, czyli przyczyni się do upowszechnienia czytania. Pracujemy nad strategią dla powszechnego czytania; pomysłami na funkcjonowanie książki w szkole, w gminie, w firmie.
✔️ PROFESJONALIZM
Wierzymy, że zmiana jest możliwa. Wiemy, że wymaga szerokiej współpracy, mądrego namysłu i efektywności operacyjnej. Dlatego prowadzimy rozmowy w sposób zorganizowany i konstruktywny. Szukamy rozwiązań merytorycznie uzasadnionych i takich, które będą miały największy wpływ, bo realizują wpływ u źródła problemu.
✔️ UCZESTNICY
W pracach inicjatywy „Czytająca Polska” biorą udział:
Instytucje: Biblioteka Narodowa, Narodowe Centrum Kultury, Instytut Książki, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Gdyńskie Centrum Kultury (Konsulat Kultury Gdynia), Wrocławski Dom Literatury, KBF, Goyki 3 Art Inkubator ;
Samorządy i organizacje samorządowe: Miasto Gdańsk, Kraków PL, Gmina Strumień, Miasto Stołeczne Warszawa, Wroclaw [Wroclove], Zakopane, Unia Metropolii Polskich, Rozczytana;
Miejskie Biblioteki Publiczne: MBP Zabrze, Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu, Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Choszcznie, Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej;
Biznes: Wydawnictwo Mamania, Wydawnictwo Nowa Era, Ksiegarnia Mamy to; Lubimyczytac.pl;
Fundacje i Stowarzyszenia: Fundacja Powszechnego Czytania, CzasDzieci.pl, Fundacja Edico, Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) Festiwal Stolica Języka Polskiego, Szkoła Edukacji UW i PAFW, Polska Izba Książki, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury;
Ośrodki Doskonalenia Nauczycieli: Metis – samorządowa, akredytowana placówka doskonalenia nauczycieli, Psychologia Edukacyjna, Szkoła Podstawowa nr 33 w Katowicach.
Prace inicjatywy „Czytająca Polska” koordynują: FPC, Polska Izba Książki, Wrocławski Dom Literatury | Wrocław Miasto Literatury UNESCO i KBF | Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Fot. Rafał Komorowski