Zbuduj sobie interpretację!

Doskonała propozycja na przeprowadzenie warsztatu w ramach Nocy Bibliotek. Nauka i zabawa w jednym. Zamiast klasycznej analizy tekstu, budujemy własne interpretacje omawianego fragmentu książki mając do dyspozycji naszą wyobraźnię i…klocki.

Autorem projektu nauczania filozofii LEGO-LOGOS jest dr Jarosław Spychała. Pomysł narodził się podczas zajęć ze studentami Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

Przykładowy warsztat możemy przeprowadzić w trzech etapach:

  1. Wspólne czytanie wybranego tekstu i jeśli jest to potrzebne wytłumaczenie niezrozumiałych słów. Pamiętajmy, że nie tłumaczymy przesłania tekstu, ale jedynie jego znaczenie literalne.
  2. Następnie przechodzimy do samodzielnej analizy naszego fragmentu, czyli…budujemy z klocków własne interpretacje tekstu!
  3. Ostatni etapem jest wspólna analiza naszych budowli. Po kolei omawiamy każdą pracę. Taka zespołowa analiza pozwoli nam zobaczyć, że nie zawsze istnieje jedna prawidłowa interpretacja czy wizja danego problemu. Zadawanie pytań i dyskusja mile widziane!

W poszukiwaniu inspiracji zajrzyjcie też na bloga „Biblioteka z klasą”:http://blogiceo.nq.pl/bibliotekazklasa/2015/12/04/lego-logos-dzieci-filozofuja-i-buduja-interpretacje-tekstu-z-klockow/