Na VI Noc Bibliotek w warunkach pandemii przygotowaliśmy specjalne aktywności, które pozwalają na wspólne świętowanie Nocy Bibliotek, a zarazem zachowanie bezpieczeństwa zdrowotnego uczestników. Poznajcie grę online „Klimat na czytanie”, do której zapraszamy wszystkie biblioteki biorące udział w akcji i ich czytelników i czytelniczki.

Można brać w niej udział samodzielnie lub grupowo.

Na uczestników czeka 30 zadań – można ukończyć ich dowolną liczbę. Po zrobieniu 5 zadań przyznawany jest certyfikat uczestnictwa. Można go pobrać po kliknięciu “Zakończ” i wydrukować.

Gra opowiada o rodzeństwie, które nocą trafia do biblioteki. Na miejscu spotykają magiczny regał, który dzieli się z nimi swoimi opowieściami o książkowych zbiorach. Razem z nim odkryją, czym jest klimat na czytanie i poznają nowe książki. Wszystkie zadania zostały stworzone z myślą o tegorocznym temacie Nocy Bibliotek. Niektóre z nich wymagają interakcji z biblioteką. W tych przypadkach zadaniem uczestników będzie wyjście z domu i wybranie się do najbliższej biblioteki, która bierze udział w akcji lub przesłanie wykonanego zadania na bibliotecznego maila.

Wykorzystanie gry w tegorocznej edycji Nocy Bibliotek pozwala na połączenie działań w sieci i w świecie rzeczywistym. Dzięki grywalizacji mamy szansę na zwiększenie zaangażowania uczestników, z zachowaniem bezpieczeństwa w czasie pandemii.

O tym, jak radzić sobie z wyzwaniami w instytucjach kultury w związku z pandemią opowiada Marcin Mitzner z GD Evenst, które jest partnerem Nocy Bibliotek i autorem gry „Klimat na czytanie”.