Od Wisławy do Melchiora – zrealizuj warsztaty i zdobądź książkę

Twoja biblioteka brała udział w IX edycji Nocy Bibliotek i przygotowujesz się do tegorocznej – X edycji? Zapraszamy do twórczej zabawy literackiej “Od Wisławy do Melchiora”.

Dla pierwszych zgłoszonych 50 bibliotek mamy książkę Wisławy Szymborskiej „Zabawy literackie”. Krótkie formy poetki to kopalnia twórczych pomysłów, która posłuży Wam przy realizacji spotkania dla lokalnej społeczności.

Pożegnaliśmy rok noblistki, ale bynajmniej nie rozstajemy się z jej twórczością! Pod koniec 2023 roku nakładem wydawnictwa Znak ukazały się „Zabawy literackie” Wisławy Szymborskiej. Z kolei 2024 to rok Melchiora Wańkowicza – pisarza i twórcy ponadczasowych haseł reklamowych. Jak to szło… „Czytanie krzepi”? 🙂

Zapraszamy Was do zabaw literackich „Od Wisławy do Melchiora„! Mamy nadzieję, że ponadczasowi twórcy, świadomie i błyskotliwie korzystający z polszczyzny zainspirują Was do stworzenia krótkich, zabawnych utworów.

Podczas warsztatów z Waszymi czytelnikami i czytelniczkami przyjrzyjcie się Waszej lokalności, sięgnijcie po moskaliki.

Moskalik to krótka forma zapoczątkowana przez Wisławę Szymborską. Nazwa pochodzi od treści pierwszego tego typu wierszyka:

„Kto powiedział, że Moskale

Są to bracia nas Lechitów,

Temu pierwszy w łeb wypalę

Przed kościołem Karmelitów.”

Kluczowym dla moskalików jest:

a) odwołanie się do danego miejsca, lub jego mieszkańców (Moskale),

b) przywołanie jakiejś opinii na temat tego miejsca/mieszkańców – najczęściej negatywnej,

c) przywołanie groźby, która spotka tego, kto powyższą opinię rozgłasza,

d) oraz miejsca, w którym groźba ta zostanie zrealizowana.

Niech kreatywność będzie z Wami!

Zapisz się, zdobądź od nas książkę i zrealizuj twórcze spotkanie z moskalikami w swojej bibliotece.

Zapisz się do 14.02.2024

Do 29.02.2024 r. zrealizujcie warsztat z lokalną społecznością korzystając z “Zabaw literackich”, które wyślemy na Wasz adres.

Efekty i relacje spotkania udostępniajcie do 29.02.2024 r. na swoich mediach społecznościowych. Oznaczcie nasz profil Noc bibliotek i dodajcie hasztagi #rokszymborskiej #rokwańkowicza